Samo pojęcie TOKEN wywodzi się z ekonomii, gdzie oznacza tyle, co przedmiot płatniczy, nie będący monetą czy banknotem. Tokenem będzie więc żeton, voucher, karta podarunkowa, bon, a także wszelkie klucze dostępu, które umożliwiają nam wejście na daną platformę transakcyjną. Token taki nazywać będziemy tokenem dostępowym (z ang. acess token), a przybierze on formę pewnego klucza, który koduje w sobie informacje o prawie dostępu użytkownika do platformy, a nawet konkretnej funkcjonalności, do której chce on uzyskać dostęp. Token w takiej sytuacji ma przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo danych, umożliwić identyfikację usera i zablokować dostęp dla nieautoryzowanych wejść.
Rozróżnić można kilka rodzajów tokenów, a ze względu na funkcje jakie pełnią wyróżniamy trzy grupy: tokeny użytkowe (z ang. utility tokens), tokeny bezpieczeństwa (z ang. security tokens) oraz tokeny płatnicze (z ang. payment tokens). Każdy rodzaj tokenów będzie miał inne funkcje. Przykładowo, token użytkowy ma zastosowanie w obrębie własnej platformy, której celem jest pozyskanie środków na realizację czy rozwój projektu, inwestując w token, w zamian otrzymać można dostęp do produktów czy usług oferowanych przez właściciela tokenu. Tokeny bezpieczeństwa jak sama nazwa wskazuje, służyć mają zabezpieczeniu wykonywania danej akcji. Tokeny płatnicze, analogicznie służyć będą do dokonywania transakcji płatniczych.
Warto pamiętać, że token nie jest równoznaczny z kryptowalutą. Kryptowaluta jest odpowiednikiem pieniądza, analogicznie token jest odpowiednikiem np. żetonu czy bonu, ma określoną wartość, jednak sam nie jest walutą. Kryptowaluta będzie posiadała swój własny blockchain, a token będzie korzystał z blockchainu danej waluty. Token można tworzyć na wielu platformach, najpopularniejszą i cieszącą się najlepszymi opiniami jest jednak ethereum.