Wiemy już, że token może pełnić rolę pieniądza, umożliwia bowiem opłacenie usług czy produktów, które oferuje nam właściciel tokena. Najczęściej token powiązany będzie z danym projektem, firmą czy osobą. Co jednak można zrobić z tokenami?

Tokenizacją możemy objąć wiele rzeczy: udziały w firmie, nieruchomości, osobę, konkretny produkt.
Przykłady tokenizacji:

  • ICO (Initial Coin Offering) – polegający na stworzeniu i wypuszczeniu tokenów na poczet danej inwestycji (projektu, firmy itp.). Token w tym modelu oferowany jest inwestorowi w zamian za kapitał potrzebny do realizacji inwestycji. Rozwijając projekt wzrastać będzie jego wartość, a co za tym idzie inwestorzy zarobią na jego sukcesie.
  • STO (Security Token Offering) – polega na sprzedaży tokenów, które są aktami własności danego aktywu, najczęściej firmy czy nieruchomości.
  • Instrumenty finansowe – tradycyjne akcje zamienia się w tokeny, których sprzedaż i kupno odbywa się bez pośredników, w łatwy i szybki sposób.
  • Tokenizacja nieruchomości – gdzie token odpowiada pewnej ściśle określonej części nieruchomości, najczęściej wyrażanej w metrach kwadratowych.
  • Produkty – tokenizacja produktu umożliwia przejrzyste określenie autentyczności i unikalności produktu a także daje możliwość śledzenia łańcucha dostaw, w którym produkt bierze udział. Model ten jest coraz częściej stosowany w przypadku markowej odzieży czy obuwia, jednym z bardziej znanych przykładów jest tu firma Nike, która tokenizuje produkowane przez siebie obuwie.
  • Dzieła sztuki – na taki pomysł wpadł londyński startup ArtSquare, który wypracował platformę handlową oferującą stokenizowane dzieła sztuki.
  • Złoto, nafta, obligacje, kontrakty sportowe czy tokeny personalne, to kolejne przykłady zastosowania technologii blockchain.
Stwórz swoje tokeny